Realizacja - podłoga dębowa, deska barlinecka

Układanie podłóg Mogilno

Opis projektu

Realizacja tego projektu obejmowała całą kondygnację piętrowego domu, wyłączając rzecz jasna łazienkę. Deski zostały ułożone w salonie, korytarzu, kuchni oraz dwóch pokojach. Łączna powierzchnia to około 70m2. Poza przejściem do łazienki zrezygnowaliśmy z jakichkolwiek listew progowych. Wiązało się to z wydłużeniem prac, ponieważ przy futrynach musieliśmy wycinać deski, aby dopasować je kształtem.

Samo układanie i dopasowywanie desek też wymagało więcej pracy, ale efekt równej podłogi, zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym był tego wart. Takie rozwiązanie doceniają dzieci, które mogą bez przeszkód (progów) poruszać się po całym domu na różnych pojazdach.

Co to jest deska barlinecka?

 

Omawiając tą realizację powiedzmy jeszcze parę słów na temat samej deski barlineckiej. Jest to trójwarstwowa deska, której wierzch wykonany jest drewna, najczęściej „lepszego” gatunku. W tym przypadku był to piękny dąb z ubytkami zamaskowanymi czarną szpachlą. Odpowiednia grubość deski pozwala na jej kilkukrotne cyklinowanie, aby dłużej móc cieszyć się jej walorami estetycznymi. Wykończona jest najczęściej lakierem lub olejem.

Środkowa warstwa wykonana jest z listew drewna iglastego, np. sosny i układana prostopadle do warstwy wierzchniej. Taki zabieg zapewnia stabilność konstrukcji i ogranicza podatność na odkształcenia.

Warstwa spodnia wykonana jest najczęściej ze sklejki lub drewna iglastego.

Cechy charakterystyczne deski barlineckiej

  • Naturalność Powierzchnia wykonana z drewna nadaje wnętrzu elegancji i przytulności. Każda deska ma unikalny układ słojów, co podkreśla naturalny charakter podłogi.
  • Trwałość i stabilnośćKonstrukcja warstwowa zapobiega wypaczaniu i odkształceniom wynikającym ze zmian wilgotności czy temperatury.
  • Gotowość do montażuDeski barlineckie są fabrycznie wykończone lakierem lub olejem, dzięki czemu po ułożeniu nie wymagają dodatkowego wykończenia.
  • Możliwość renowacjiDzięki grubej warstwie licowej deski można kilkakrotnie cyklinować i odnawiać.
  • Uniwersalność — Możliwość montażu na ogrzewaniu podłogowym (jeśli deski są odpowiednio dobrane i stosowany jest właściwy klej lub system „pływający”).

Deska barlinecka to kompromis pomiędzy trwałością litych podłóg drewnianych, a funkcjonalnością nowoczesnych rozwiązań podłogowych. Dzięki swojej budowie i estetyce jest chętnie wybierana zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. W przypadku naszej realizacji wybór deski barlineckiej był podyktowany ogrzewaniem podłogowym oraz marzeniem inwestorów o naturalnej drewnianej podłodze dębowej.

Gruntowanie podłogi pod deskę barlinecką

Z wielką przyjemnością trafiliśmy na dość świeżo wylaną betonową podłogę, która została już dobrze wysuszona dzięki ogrzewaniu podłogowemu. Po upewnieniu się jaka jest wilgotność podłoża, przystąpiliśmy do usuwania niewielkich nierówności, które pozostawili po sobie poprzedni wykonawcy, robiący elektrykę czy malując ściany. Następnie odpyliliśmy całą podłogę i zagruntowaliśmy, aby zapobiec kruszeniu, zmniejszyć chłonność podłoża oraz zwiększyć przyczepność kleju.

Układanie deski barlineckiej

Największym pomieszczeniem był salon, który miał wymiary około 8x3m i okna umieszczone na obu krótszych bokach (kierunek północ-południe). Naturalnym wyborem było więc ułożenie desek równolegle do dłuższych ścian i przeniesienie tego układu na pozostałe pomieszczenia, aby zachować spójność.

Deski były klejone na jednoskładnikowy poliuretanowy klej Mapei Ultrabond, którego trzy opakowania wystarczyły z zapasem na wspomniane 70m2. Klejąc podłogę warto zaopatrzyć się w środek do usuwania kleju z paneli.

Kupując deskę barlinecką lub z litego drewna warto skorzystać z oferty sklepów, które umożliwiają zwrot nadwyżki towaru, a warto wziąć nawet 20% więcej, niż teoretycznie potrzebujemy. Czemu tak dużo? Otóż naturalne drewno ma to do siebie, że jego rysunek jest nieregularny, a w przypadku dębu możemy też trafić na deski z dużą ilością bieli (część drzewa znajdująca się blisko kory, która ma zupełnie inny kolor, niż warstwy bliżej rdzenia drzewa), która zupełnie nie będzie pasować do ogólnego koloru podłogi. Kilka zakupionych paczek nie nadawało się zupełnie do użytku.

Układając tego typu podłogi zawsze pytamy inwestora, czy kłaść „jak leci” czy poświęcić więcej czasu i wyselekcjonować deski, aby kolorystycznie do siebie pasowały. Trzecią opcją jest samodzielne wstępne rozplanowanie desek na podłodze przez klienta.

Koszt ułożenia deski barlineckiej w całym domu

Koszt ułożenia deski barlineckiej na całym piętrze (około 70m2):

  • Grunt: 90,00 zł
  • Klej: 1100,00 zł
  • Środek do zmywania kleju: 90,00 zł
  • Materiał (panele + próg): około 15 000 zł, ale część materiału została zwrócona do sklepu
  • Usługa ułożenia desek: 3 500 zł

Szczegóły projektu

Rok:
2023
Kategoria:
Układanie podłóg
Rodzaj pomieszczenia:
Cała kondygnacja
Projekt:
Manufaktura Mebli Mogilno

Poprzednie realizacje

Kuchnia na wymiar Toruń

Mała kuchnia w Toruniu

kuchnia rustykalna

Kuchnia Mogilno

Układanie podłóg Mogilno

Podłoga w gabinecie